FAQ

Akademik Skała to dużo więcej niż zwykły akademik. Mieszkanie tutaj nie polega tylko na wynajmie pokoju. Razem dbamy i tworzymy nasz studencki dom.

Idea akademika oparta jest na tradycyjnej koncepcji uniwersytetu: stworzyć atmosferę nauki, niezależności i otwartości.

Czym Akademik Skała różni się od innych akademików? Oto kilka często zadawanych pytań.

Czy muszę wykupywać posiłki?

Chcemy, żeby każdy czuł się w Akademiku jak w domu. Dlatego organizujemy wspólne posiłki podczas których mamy możliwość poznać się i zaprzyjaźnić.

Kiedy podawane są posiłki? Jak to działa?

  • śniadanie jest przygotowane w formie bufetu od 7:00 do 8:45,
  • ciepła kolacja podawana jest o godz. 20:00,
  • w przypadku jedzenia późniejszej kolacji każdy sam zmywa po sobie.

Posiłki w Akademiku są przygotowywane w dużej, profesjonalnej kuchni i podawane do wspólnej jadalni. Do użytku studentek mamy aneks kuchenny (mikrofalówka, kuchenka elektryczna, lodówka, szafki). Jest to też miejsce do przechowywania jedzenia studentek (nie w pokojach).

Czy w Akademiku obowiązuje cisza nocna?

Chcemy, aby Akademik był dobrym miejscem do nauki. Z tego względu unikamy hałasu po godzinie 22:00. Cisza nocna jest od 22:00 do 6:00 rano.

O której godzinie można wracać do Akademika?

Ze względu na bezpieczeństwo umawiamy się, że drzwi wejściowe w ciągu tygodnia są zamykane o godzinie 22:30, a  w piątki i soboty o 23:30. Jeżeli ktoś chciałby wrócić później, ustala to indywidualnie z dyrekcją Akademika.

Życie w Akademiku opiera się na osobistej odpowiedzialności i wzajemnym zaufaniu, dlatego w przypadku wyjazdów prosimy o informowanie dyrekcji o terminie wyjazdu i powrotu. 

Czy studentki w Akademiku mają jakieś zadania?

Skoro każda osoba angażuje się w dbanie o dom, mamy różne zadania z tym związane (np.: sprzątanie po kolacji, zamiatanie liści, odśnieżanie, utrzymywanie porządku w pomieszczeniach wspólnych etc.).

Czy w Akademiku można przyjmować gości?

Do dyspozycji gości mamy salon, saloniki, czytelnię, ogród oraz aneks kuchenny. Część z pokojami jest  zarezerwowana dla osób mieszkających w Akademiku.

Czy studentki są zobowiązane do uczestnictwa w działalnościach kulturalnych i formacyjnych Akademika?

Nie ma wymogu uczestniczenia we wszystkich działalnościach kulturalnych i formacyjnych. Każda studentka jest zachęcana do brania udziału w codziennych spotkaniach po kolacji oraz do wolontariatu. Wolontariat to minimum 4 godziny w miesiącu poświęcone na pomoc potrzebującym w ramach możliwości studentek i potrzeb ośrodków pomocowych.

Czy jeżeli nie ukończyłam 18 lat mogę zamieszkać w Akademiku?

Akademik Skała zaprasza do rekrutacji tylko pełnoletnie studentki studiów dziennych, tj. osoby które mają status studenta i nie ukończyły jeszcze 26 roku życia.

Kto odpowiada za działalność formacyjną Akademika?

Działalność Akademika kierowana jest do wszystkich studentek wszelkich uczelni, zarówno wierzących, poszukujących jak i nie wierzących, a także dla osób innych wyznań.

Opiekę duchową nad Akademikiem sprawuje Opus Dei. Opus Dei jest katolicką organizacją z inspirującą ideą: że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości, do służby Kościołowi i rozpowszechniania radości Ewangelii w naszym codziennym życiu (www.opusdei.pl).

Dla chętnych mamy możliwość pogłębiania swojej wiary na spotkaniach formacyjnych powierzonych osobom z Opus Dei. W ramach spotkań formacyjnych można wybrać różne opcje: pogadanki na tematy doktryny Kościoła Katolickiego i życia chrześcijańskiego (pytania, odpowiedzi, spotkania z ekspertami), rozważania prowadzone przez kapelana Akademika w kaplicy, rekolekcje i dni skupienia.  Spotkania formacyjne są bezpłatne.

Odwiedź nas! Aplikuj.

Reklama